Fekete áfonya, a jó memória titka

A fekete áfonya antioxidánsokban és fenolösszetevőkben gazdag gyümölcs. Különböző kutatások során beigazolódott, hogy a gyümölcskivonat fogyasztása gyulladáscsökkenő hatással bír (Kolehmainen és mtsai 2012), csökkenti a lipoprotein szintet (Madihi és mtsai 2013) és véd az atherogenezis, az érelmeszesedés kialakulásának folyamata ellen (Mauray és mtsai 2010).
Egy patkányokon végzett kísérlet azt találta, hogy egy 32 héten át tartó fekete áfonyakúra után az állatok hosszú és rövidtávú memóriája javult.  A feltételezések szerint a fekete áfonyában található antioxidánsoknak neuroprotektív hatása van, melyeknek nagy szerepe lehet a memóriafejlesztésben. A hivatkozott cikk a fekete áfonyában gazdag étrend és a memóriafeldolgozás közti kapcsolatot, valamint a kalciumion-kötő fehérjék hippokampusz neuronokra gyakorolt pozitív hatását demonstrálja.
A kísérletet 10 kg fekete áfonya és 40 Wistar-patkány segítségével végezték el, és a 32 hétig tartó kúra után nyilvánvalóvá vált, hogy napi 5g fekete áfonya fogyasztása az állatok hosszú és rövidtávú memóriájának javulását okozta. Mindezek alapján azt feltételezték, hogy már 3 hónapon át napi 5g áfonyával gazdagított étrend hozzájárulhat a kognitív funkciók javulásához.
Ezek a feltételezések és eredmények korábbi vizsgálatokban is megjelentek, Krikorian és mtsai (2010) azt vizsgálták, hogy senior korú felnőttek esetében a feketeáfonyalé hogyan befolyásolja a kognitív funkciókat. A vizsgálat során kiderült, hogy 12 héten át történő feketeáfonyalé fogyasztás után javult az alanyok asszociatív memóriája, és memóriájuk fejlődésével párhuzamosan depressziós tüneteik enyhültek.
A fekete áfonyában található antociánok hasznos gyógymódjai lehetnek az oxidatív stresszel összefüggésbe hozható neurodegeneratív betegségeknek, a biokatív összetevők pedig megelőzhetik a memória romlását.
A limbikus rendszer, a kalciumionok és a paravalbumin funkciói a memória fejlődésében
A limbikus rendszer agyunk azon része, mely a tanulási folyamatokban és a memória működésében játszik főszerepet, számos összekapcsolódó neuronstruktúrából áll, beleértve az egész központját, a hippokampuszt is, mely az új információk feldolgozásért felelős agyi terület. A hippokampusz az új információk megjegyzéséért majd azok hosszú távú memóriává történő átalakításáért felel.
A kalciumionok számos alapvető sejtfolyamatot, és létfontosságú mentális folyamatot szabályoznak, így az agyi neuronok normális működésének alapvető meghatározói.
A kalciumion szint neuroplazmában való csökkentésén keresztül a kalciumon-kötő fehérjék (CaBPs) szintén nagyon fontos szerepet játszanak a limbikus rendszer normális működésében, hiszen túlzott jelenlétük neurotoxicitáshoz vagy sejthalálhoz vezethet. Ezen fehérjék működésén beül bármilyen abnormalitás a központi idegrendszer betegségéhez vezethet.
A parvalbuminnak, mint kalciumkötő fehérjének kiemelkedő szerepe van ebben, hiszen csökkenti a szabad kalciumionok koncentrációját. Egy korábbi tanulmány már kimutatta, hogy a feketeáfonya fogyasztása a paravalbumint expresszáló neuronok jelentős csökkenését idézte elő.
Az antioxidánsok, így a fekete áfonya fogyasztása is, serkentik a neuroprotektív aktivitást főként a véráramlás és az agyban történő angiogenezis (véredényképzés) elősegítésével.
Számos kutatás rámutatott már arra, hogy az antioxidánsok képesek működésbe hozni a neurogenezist a hippokampuszban így a neuronális differenciálódás az egész felnőttkor során folytatódhat.
Füstös-Simon Zsuzsanna

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések